Vlastimil Harapes zemřel 15. května 2024 ve věku 77 let

27.05.2024

Vlastimil Harapes byl vlastně neoficiálním spolužákem dnešních studentů konzervatoře Taneční centrum Praha: v letech 1963–65 byl (spolu např. s Jiřím Kyliánem) členem Skupiny moderního tance VUS, ze které se postupně vyvinulo současné Taneční centrum Praha. I během své hvězdné kariéry v Národním divadle i jinde byl s námi v kontaktu, účastnil se našich představení jako kritický divák, a dokonce si zatančil jako host v našem tanečním divadle Hry o Mariích. Potkávali jsme se také při různých slavnostních příležitostech českého tanečního umění.

V roce 1990 mne Vlastík vyzval ke spolupráci v době, kdy se ihned po revoluci stal uměleckým šéfem Baletu ND. Stali jsme se dvěma zástupci tanečního umění ve vedení "zlaté kapličky" – tehdy se zásadním úkolem: transformovat ji z komunistického divadla na špičkovou a efektivně pracující uměleckou instituci v demokratickém prostředí. Tady se naplno projevila jeho poctivost, upřímnost a zapálení pro tanec. Jeho známý obličej i jméno otevíralo mnoho důležitých dveří a pod jeho "záštitou" šlo všechno podstatně rychleji, než jsem očekával, včetně dramaturgických otázek a přípravy repertoáru souboru – především tak očekávaných, resp. požadovaných zahraničních uměleckých "injekcí".

Ve stejné době Taneční centrum Praha svádělo zápas s Ministerstvem školství a konzervativní baletní lobby o založení taneční konzervatoře moderního typu. Zde byl Vlastík vždy na naší straně a měl velmi liberální představy o vývoji tanečního umění. Bylo logické, že se v roce 1994 stal členem první Správní rady nově založené konzervatoře Taneční centrum Praha.

Vlastimil Harapes byl opravdu výjimečný umělec a člověk – jsem hrdý na to, že jsem s ním mohl pracovat a že jsme byli přáteli.

18. května 2024

Antonín Schneider