Find me - what are you looking for?     01. 10. 2023

01.10.2023

Naše absolventky Lenka Zahálková a Dominika Dosedlová v rámci své projektové agentury Art of movement vytvořily taneční představení, na které Vás zveme do Divadla ABC 1. 10. 2023 v 18:00.

“Představení nabízí divákům nahlédnutí na svět z jiné perspektivy propojením umění, generací, stylů a možností. V rámci představení uvidíte 20 tanečníků ve věkovém rozmezí 7-25 let, kteří budou prostřednictvím několika choreografií reflektovat a pojednávat o různých společenských tématech. Představení ztvárňuje vývoj tanečníka, stejně jako člověka a jeho vývojová stádia, lidské/společenské rozdílnosti a totožnosti, a to nejen v přístupu k životu, ale i v objevování a zakoušení hranic vlastních i hranic ostatních.

Termín kolektivní individualismus, který se na první pohled může zdát nesmyslný, krásně vystihuje myšlenku, kterou chceme prostřednictvím představení vyjádřit. Představení se snaží zobrazit "ideál" syntézy světa uměleckého a světa společenského. Doufáme, že s Vámi naše idea představení rezonuje a věříme, že každý z nás si z představení odnese něco svého.”

“Ahoj tady Leny a Domi,

jsme dvě kamarádky, které se poznaly během studia na Tanečním centru Praha - konzervatoři. Poté jsme každá odjela do zahraničí rozšířit naše znalosti a taneční praxi.

Lenka odjela studovat taneční program do Boloni, kde měla možnost projít tréninkem s významnými tanečními umělci z předních světových souborů, a tím nahlédnout pod pokličku tanečního světla mimo českou taneční scénu a získat světové znalosti a názory, které nyní uplatňuje ve své taneční i pedagogické praxi. Seznámila se s řadou inovativních tanečních technik a metod (Feldenkrais, BMC...), díky čemuž nahlédla na tanec z naprosto odlišné perspektivy. Součástí programu bylo také zkoumání možností pohybového aparátu handicapovaných, které je pak, jak inspirací pro tanečníka, tak poznáním těla z pohledu fyziologie, o níž se Lenka již dlouho zajímá.

Ve stejné době, po dokončení konzervatoře, odjela Dominika studovat na univerzitu do Velké Británie, kde si prohloubila své znalosti a rozvinula dovednosti v moderních technikách a baletu/klasickém tanci, historii tance a také psychologii tanečníků. V praktické části studia využívala příležitostí choreografické spolupráce s významnými osobnostmi tanečního umění se závěrečným představením na scéně Royal Opera House v Londýně. Studium jí nabídlo se rozvíjet nejen jako taneční umělec s vysokými technickými možnostmi a kreativním myšlením, ale i jako osobnost, která má nyní touhu předávat své znalosti dále.

Společnou touhu tvořit jsme měly již od společných chvilek při studiu na konzervatoři, a tak jsme se jednoho slunečného dne na koupališti rozhodly založit Art of movement.”