Elixír, 25. 11. 2022 Švandovo divadlo

25.11.2022

Čtyři díla významných českých a zahraničních choreografů, a jeden taneční příběh s detektivní zápletkou.

Délka představení: 1 hod 35 min včetně přestávky

Hrají: Balet Praha Junior

Večer nabídne širokou škálu hudby - v časové posloupnosti: od budhistické mantry, přes autory jako je Vivaldi, Händel, Čajkovskij až po autory 20. století: Sibelius, Ravel, Glass, či skupina Karpatt, Joe Tex, Coralie Clément.... Zatančí členové uměleckého souboru Balet Praha Junior, studenti a absolventi konzervatoře Taneční centrum Praha.

Večer bude výjimečný využitím tance na mluvené slovo. Uslyšíte verše, totalitním režimem zakázaného autora druhé poloviny 20. století, Ivana Slavíka - choreografie Vzpomínky, přednes: Jaromír Meduna. K "taneční detektivce" Elixír napsal scénář Štěpán Benyovszký, mluvené slovo čte Jiří Lábus.

Ghost Town

Choreografie: Šimon Kubáň

Hudba: Max Richter, Rose Bess

"Když polámeš andělům křídla - pláčou. Když zlomíš jejich srdce - trápí se. Když zradíš jejich lásku - přestanou žít." Michael Jackson

Bez těžkostí, jdi s lehkostí

Choreografie: Tereza Hloušková

Hudba: C. Monteverdi, A. Vivaldi - překomponoval Max Richter

Pravidla nás svazují, od dětství jsme ovlivňováni a formováni, společnost nám vymezuje hranice. Někdo se podvolí, někdo jde proti proudu, někdo se pokřiví a jiný zase vytěží maximum. Je jen na nás, jak se s tím vyrovnáme, zda si necháme zátěž nebo se pokusíme osvobodit a žít s lehkostí.

Umírající labuť

Choreografie: Anna Jirmanová (ČR)

Hudba: Camille Saint-Saëns

Asistent choreografie: Antonín Schneider

Slavný Saint-Saënsův cyklus Karneval zvířat obsahuje zřejmě nejslavnější etudu historie tanečního umění - 13. obraz: Umírající labuť. Jako první interpretka Anna Pavlova ho tančila údajně 3950 krát v 57 zemích světa, je to kultovní dílo Fokinovy reformy baletu 20.století.

Vzpomínky

Choreografie: Vlasta Schneiderová

Hudba: Georg Friedrich Händel, budhistická mantra, Andrea Bocelli

Verše: Ivan Slavík, přednes: Jaromír Meduna

Autoři zvukové koláže: Ondřej Urban, Vladimír Sojka

Vzpomínky jsou jen kusé záznamy našich okamžiků štěstí i životních krizí, stále musíme hledat odvahu a sílu jít dál a odpovídat na otázku proč, jaký to má smysl.

Elixír

Choreografie: Viktor Konvalinka

Dramaturgie a libreto: Štěpán Benyovszký

Hudba: Solomon Burke, Karpatt, Manuel, Coralie Clément, Luis Mariano, Joe Tex, Petr Iljič Čajkovskij

Hudební koláž: Viktor Konvalinka, mluvené slovo čte: Jiří Lábus

Asistent choreografie: Jan Schneider

Tentokrát se ocitneme v ospalém baru na francouzském venkově, který nečekaně ožije, když hosté zjistí, že někde blízko lze najít klíč k elixíru věčného života. Zdejší hosté mají vlastní plány, někteří temnou minulost a i zdánlivě neškodné jeptišky mohou být nebezpečné. A třeba i místní botanik toho může umět víc, než jen zalévat svoje kytičky. Kdo nakonec elixír získá? A proč vůbec takový zázrak někdo ukryl, místo aby ho vypil?